Przecinarka do płytek Rubi TR 600-S

Nowy sprzęt na budowie czyli ręczna przecinarka do płytek Rubi TR 600-S.

Już od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem kupna mniejszej, poręczniejszej przecinarki. Obecny  Kaufmann Top Line 720 doskonale radzi sobie z nawet najtwardszymi płytkami, od nowości nie wymaga jakiejkolwiek poprawki, firmowe kółko rysujące nadal doskonale się spisuje. Nie mogę Kaufmann’owi nic zarzucić poza tym, że jest ciężki jak diabli, mało poręczny i w czasie transportu trzeba mieć go na uwadze.

Potrzeba pracy na „cztery ręce” tylko przyśpieszyła decyzję o zakupie. Po krótkich poszukiwaniach, lekturze niezliczonej ilości opinii decyzja padła na używaną przecinarkę Rubi TR 600-S

Powody, czyli co i jak szukałem.

Jak wyżej napisałem szukałem przecinarki:

  • mniejszej, czyli długości cięcia do 60cm (no chyba, że większa będzie w bardzo dobrej cenie)
  • używanej w maksymalnie dobrej cenie, tzw okazja
  • lżejszej od Kaufmann’a
  • łatwej do transportu
  • uznanej firmy
  • cieszącej się dobrymi opiniami

Rubi z serii TR i TX właściwie spełniały wymagania. Na aukcyjnych i ogłoszeniowych portalach kilka sztuk zawsze wisi. Wystarczyło czekać, na bieżąco przeglądać internet. Kilka dni, telefoniczna rozmowa, wpłata i po weekendzie kurier dzwoni do drzwi.

IMAG0550

Seria TR już wyszła z produkcji. Można jeszcze kupić nowe sztuki u dystrybutorów. Używki jednak oszczędzają kasę, a w razie problemów części dostępne są do najmniejszej śrubki (jak zapewniono mnie w firmie Rubi). 

IMAG0551

chwila po rozpakowaniu – brudna jak nie boskie stworzenie ale w komplecie

Troszkę technikalii.

Info co można tą przecinarką – dwa podstawowe skany:

2017-05-31_194008

2017-05-31_193917

Jak widać do podstawowych płytek powinna być idealna. 

Pierwsze wrażenia, pierwsze cięcia.

Połowę dnia spędziłem na czyszczeniu przecinarki. TR’ka była używana przez wyjątkowo flejtuchowatego glazurnika. Nie rozumiem jak można tak nie dbać o narzędzia. Atlas Szop, gorąca woda, skrobaki różnej wielkości, gąbki i zaschnięte grudy zapraw klejowych musiały ustąpić. No nówka to się nie zrobiła, ale wyglądu troszkę nabrała. Do konserwacji dokupiłem jeszcze firmowy olejek.

IMAG0552

Widać, że przecinarka przeznaczona jest do płytek normalnych, nie wymagających dużej siły łamania. Ciężka nie jest. Dzięki skrzynce jest bardzo wygodna do przenoszenia, transportu. Mam na budowie kilka rodzajów płytek, ściennych, podłogowych i doskonale sobie z nimi poradziła. Cięcia proste i kątowe bez uszczerbków. Paski szerokości 1cm z polerowanego gresu długości 60cm bez najmniejszego jęknięcia. Naprawdę sam się zadziwiłem.

Rubi TR 600-S

Oczywiście wszystkie zalety i wady pokaże czas. Jeśli tylko ten mały/wielki Rubi spisywać się będzie w 50% tego co z płytkami potrafi Kaufmann to będzie super. 

Troszkę kłopot mam ze zrozumieniem dodatkowej podziałki na ograniczniku – jeśli ktoś może mi to wytłumaczyć to proszę w komentarzu. Sam ogranicznik najwygodniejszy chyba nie jest – może to kwestia wprawy, zobaczymy. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *